CS6422-CSZ OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. Case 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains it. There are 2 channels on the device. The Audio Signal Processor functions in this part are included for your reference. There is a Communication Systems version of the device. There is a supply of votage within 4.5V~5.5V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of 0°C~70°C TA. 20 terminations are present on the chip. By searching for CS6422 family parts, similar parts can be found. For more information, please refer to the device specs: Full-Duplex. 20 pins are available on the chip. The voltage it can produce is 5V volts. As seen in the picture, Surface Mount is mounting it. The chip conducts when it is supplied with 5V-voltage. 5V is its maximum supply voltage. It is important to keep the voltage gain at 34 dB. The supply current is 50mA and it operates at a voltage of 50mA volts. The total number of IC chips is 16. There is a telecom IC type SPEAKER PHONE CIRCUIT used in the device.
CS6422-CSZ FeaturesWith 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
Supply voltage at 5V volts
operate supply current at 50mA
with 16 bits
CS6422-CSZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS6422-CSZ Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| Applications | Communication Systems |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS6422 |
| Function | Audio Signal Processor |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Operating Supply Current | 50mA |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Number of Bits | 16 |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2.12V |
| Specifications | Full-Duplex |
| Gain | 34 dB |
| Telecom IC Type | SPEAKER PHONE CIRCUIT |
| Width | 7.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |