CS6422-CSZ/A OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Surface Mount type mount. The file is embedded in a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. This device has 2 channels. For your reference, here are some Audio Signal Processor functions. It can be used in Communication Systems. There is a supply of votage within 4.5V~5.5V. -40°C~85°C TA is the temperature range for this device.
CS6422-CSZ/A FeaturesWith 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
CS6422-CSZ/A ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS6422-CSZ/A Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Communication Systems |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Function | Audio Signal Processor |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |