![]()
Add to cart |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Audio Transmitter |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I²C, SPI |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | 8kHz ~ 192kHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Factory Lead Time | 24 Weeks |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3.3V~5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 192GHz |
| Base Part Number | CS8406 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | I2C, SPI |
| Nominal Supply Current | 7.6mA |
| Resolution | 3 B |
| Number of Drivers | 1 |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 9.7mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |