CS8415A-IZZ OverviewThe mounting type that is recommended is Surface Mount. The embedded file is in the 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) case. The device has a 7 channel. Here is a list of Audio Receiver functions for your reference. There is the possibility of applying the device in Digital Audio Interfacing. There is a delivery within 2.85V, 4.5V ~ 5.5V of the votage. In this device, temperature is measured in the -40°C ~ 85°C range. Here are the device specifications: -. Sorting by CONSUMER CIRCUIT can be done to find out the type of consumer IC in the part. It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) for this part be higher than 4.5 V. It reaches 5.5 V when the maximum supply voltage (Vsup) is reached. An electrical component representing the - series can be found here. Packaging for the device is done by 28-TSSOP. This device also allows you to find IT ALSO REQUIRES 2.85V TO 5.5V SUPPLY. A 28-pin is present on the chip.
CS8415A-IZZ FeaturesWith 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C ~ 85°C
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
CS8415A-IZZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic
CS8415A-IZZ Audio Special Purpose applications.
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 28-TSSOP |
| Number of Terminals | 28 |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package | Bulk |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | LEAD FREE, TSSOP-28 |
| Package Style | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Moisture Sensitivity Level | NOT SPECIFIED |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | CS8415A-IZZ |
| Package Code | TSSOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Manufacturer | Rochester Electronics LLC |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS LLC |
| Risk Rank | 5.58 |
| Part Package Code | SSOP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | Yes |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 2.85V TO 5.5V SUPPLY |
| Technology | CMOS |
| Voltage - Supply | 2.85V, 4.5V ~ 5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Function | Audio Receiver |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5 V |
| Number of Channels | 7 |
| Interface | I²C, SPI |
| Seated Height-Max | 1.2 mm |
| Specifications | - |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Width | 4.4 mm |
| Length | 9.7 mm |