![]()
Add to cart |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Audio Receiver |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | I²C, SPI |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C (TA) |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOIC |
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Termination | SMD/SMT |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Rated DC | 3.3V |
| Voltage - Supply | 3.3V~5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Current Rating | 2.8mA |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS8416 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.46V |
| Interface | I2C, SPI |
| Nominal Supply Current | 11.8mA |
| Logic Function | Receiver |
| Min Dual Supply Voltage | 3.13V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Height | 2.3mm |
| Length | 17.9mm |
| Width | 7.5mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |