CS8416-CSZR OverviewIt comes in a case with Tape & Reel (TR). It recommended mounting type is Surface Mount. It is embedded in 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. The device is with 8 channels. This part includes Audio Receiver functions for your reference. The device can be applied in Digital Audio Interfacing. It is supplied votage within 3.3V~5V. This device operates temperature at the range of -10°C~70°C TA. The number of terminations on the chip is 28. Similar parts can be found by searching for the CS8416 family. Please refer to the related specifications of the device : 32kHz ~ 192kHz. There are 28 pins accessible on the chip. CONSUMER CIRCUIT can be used to sort the part's consumer IC type. It can give voltage at 3.33.3/5V volts. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 3.46V.
CS8416-CSZR FeaturesWith 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of -10°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
CS8416-CSZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS8416-CSZR Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Digital Audio Interfacing |
| Voltage - Supply | 3.3V~5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS8416 |
| Function | Audio Receiver |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.46V |
| Power Supplies | 3.33.3/5V |
| Number of Channels | 8 |
| Interface | I2C, SPI |
| Logic Function | Receiver |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 3.13V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Number of Receivers | 1 |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |