CY29942AXC OverviewThe clock divider is available in 32-LQFP case. There is a Tray package attached to it. It is normal to operate with a value of 200MHz. A total of 32 terminations are present. Supply voltages of 2.5V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution) is categorized as such. Set the temperature to 0°C~70°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.465V V source. There is a pin count of 32 on timeing clock. There is an output of LVCMOS, LVTTL. The 32 pins are used for operation. This object belongs to the CY29942 family. There is 2.625V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V in order for the clock divider to operate normally. As a default, it outputs 18. Keeping the supply voltage at 3.3V will ensure maximum efficiency. As a result of using this gadget, you will also be able to obtain CAN ALSO OPERATE AT 3.3V SUPPLY. There is no external influence on it, as it consumes 7mA quiescent current.
CY29942AXC Features32 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY29942AXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY29942AXC Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE AT 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY29942 |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 18 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 4.4 ns |
| Quiescent Current | 7mA |
| Turn On Delay Time | 4.4 ns |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:18 |
| Max I(ol) | 0.02 A |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Duty Cycle | 55 % |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |