CY29949AXC OverviewThere is a case of 52-TQFP in which it is packaged. Tray is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 200MHz. It has 52 terminations. With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer are classified as such. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~3.6VV. The pin count is 52. As a result, it produces LVCMOS, LVTTL. The gadget belongs to the 29949 family. There is a 2.625V maximum supply voltage set (Vsup). Normal operation requires a voltage above 2.375V for the supply voltage (Vsup). This gadget can also be used to obtain CAN ALSO OPERATE AT 3.3V SUPPLY.
CY29949AXC Features52 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY29949AXC ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY29949AXC Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 52 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Divider, Multiplexer |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE AT 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Output | LVCMOS, LVTTL |
| Pin Count | 52 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G52 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Family | 29949 |
| Input | LVCMOS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:15 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.35 ns |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 52 |
| Published | 1999 |
| Base Part Number | CY29949 |
| Number of Outputs | 15 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Quiescent Current | 7mA |
| Duty Cycle | 55 % |
| Lead Free | Lead Free |