CY2DL814SXCT OverviewThere is a case of 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) in which it is packaged. Tape & Reel (TR) is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 400MHz. It has 16 terminations. With a voltage of 3.3V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 3.135V~3.465VV. In this case, it is placed in the way of Surface Mount. The pin count is 16. As a result, it produces LVDS. A 16 pin is used for operation. The CY2DL814 family contains it. The gadget belongs to the 2DL family. There is a 3.465V maximum supply voltage set (Vsup). By default, it is set to output 8. A power supply of 3.3V volts powers it. The ComLink™ series refers to this electrical component.
CY2DL814SXCT Features16 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY2DL814SXCT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY2DL814SXCT Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | ComLink™ |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Max Power Dissipation | 750mW |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY2DL814 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 16 |
| Number of Outputs | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Frequency (Max) | 400MHz |
| Family | 2DL |
| Input | LVDS, LVPECL, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |