CY2DP1510AXCT OverviewThe clock divider is available in 32-TQFP Exposed Pad case. There is a Tape & Reel (TR) package attached to it. It is normal to operate with a value of 1.5GHz. A total of 32 terminations are present. Supply voltages of 2.5V enable high efficiency. As you can see, it is mounted by Surface Mount. An electronic component classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer is categorized as such. Set the temperature to 0°C~70°C for reliable performance. The clock switch should be able to be powered by a 2.375V~3.465V V source. There is a pin count of 32 on timeing clock. The 32 pins are used for operation. There is an electronic gadget called 2DL in this family. There is 2.625V maximum supply voltage (Vsup). The supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.375V in order for the clock divider to operate normally. As a default, it outputs 10. A 2.53.3V volt supply powers it.
CY2DP1510AXCT Features32 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY2DP1510AXCT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY2DP1510AXCT Clock Buffers & Drivers applications.
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Power Supplies | 2.53.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Family | 2DL |
| Input | LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:10 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.6 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.6 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.04 ns |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |