CY7B991V-5JC OverviewA 32-LCC (J-Lead) case is used for packaging. A Tube is used to package it. Under normal circumstances, 80MHz is the maximum value. In it, there are 32 terminations. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Buffer/Driver. Temperature 0°C~70°C is recommended for reliable performance. With a 2.97V~3.63VV power source, it should work. There are 32 pins on timeing clock. There is LVTTL output from clock driver. A member of the 7B family, this gadget is a timeing clock. In this case, Vsup will be set to 3.63V (decimal). In order for the supply voltage (Vsup) to stay above 2.97V, it should be kept as high as possible. The RoboClock™ series is the name of this electronic component.
CY7B991V-5JC Features32 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY7B991V-5JC ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY7B991V-5JC Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | RoboClock™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Buffer/Driver |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Output | LVTTL |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | R-PQCC-J32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 80MHz |
| Family | 7B |
| Input | 3-State |
| Ratio - Input:Output | 8:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Propagation Delay (tpd) | 0.5 ns |
| fmax-Min | 80 MHz |
| Height Seated (Max) | 3.556mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |