CY7C64315-16LKXCT OverviewThis is an excellent choice for USB Microcontroller due to its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 16-UFQFN package.Surface Mount is used for mounting.Package Tape & Reel (TR) contains it.There is a M8C as core processor in this device.In order to work effectively, the temperature should be kept at 0°C~70°C.FLASH (16kB) has been assigned to it as a program memory.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 3V~5.5V supply voltage.There are 11 I/Os on it, which makes it a very simple device.Based on its base part number of CY7C64315, other similarly-sized components can be found.A QUAD position is assigned to its terminals.In terms of the controller series, the device belongs to the CY7C643xx series.There are a total of 16 terminations in it.Application Specific Microcontroller is a member of the enCoRe™ V series of electrical components.Because of the 5V voltage of the supply, high efficiency can be achieved.As a storage type for data, FLASH is used.uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS.A total of 16 pins are required to construct this device.Total number of pins is 16.It should be noted that 3.1mA represents the maximum supply current.Power is provided by a source of 3.3/5V.In the device, the clock runs at a frequency of 24MHz.As part of the M8C CPU family, this component is included.
CY7C64315-16LKXCT Features16-UFQFN package
Mounting type of Surface Mount
CY7C64315-16LKXCT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C64315-16LKXCT Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-UFQFN |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | enCoRe™ V |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | 3A991.A.3 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB Microcontroller |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY7C64315 |
| Pin Count | 16 |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Interface | I2C, SPI, USB |
| Number of I/O | 11 |
| Speed | 24 MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | M8C |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Supply Current-Max | 3.1mA |
| Bit Size | 8 |
| CPU Family | M8C |
| Controller Series | CY7C643xx |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |