CY7C64316-16LKXCKL OverviewThe electrical component is part of the series *.
CY7C64316-16LKXCKL FeaturesCY7C64316-16LKXCKL ApplicationsThere are a lot of Cypress
CY7C64316-16LKXCKL Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package | Bulk |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mfr | PEI-Genesis |
| Package / Case | 44-VFQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Surface Mount | YES |
| Series | * |
| Packaging | Tray |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N44 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | CLOCK GENERATOR, PROCESSOR SPECIFIC |
| Primary Clock/Crystal Frequency-Nom | 54MHz |
| Output Clock Frequency-Max | 2750MHz |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |