CY7C64345-32LQXCT OverviewThe outstanding performance of USB Microcontroller makes it an excellent choice.There is a 32-UFQFN Exposed Pad package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in a Tape & Reel (TR) package.A M8C core processor powers the device.When working, the temperature should be kept at 0°C~70°C.FLASH (16kB) is its program memory type.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 3V~5.5V supply voltage.There are 25 I/Os on it.A comparable component can be found by using the base part number CY7C64345.The terminals of this device are located at QUAD.It is a part of the series of controllers CY7C643xx.Application Specific Microcontroller has 32 terminations.The enCoRe™ V series includes this electrical component.The supply voltage of 5V allows for high efficiency.Memory type FLASH is used for data storage.As for the uPs/uCs/peripheral ICs, this gadget has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS.Application Specific Microcontroller is constructed using 32 pins.There are a total of 32 pins on it.The maximum supply current is 3.1mA.Power comes from a source of 3.3/5V.The supply voltage of 5.5V's adaptability can be fully utilised by designers.In the device, the clock runs at 24MHz.Microcontroller belongs to the M8C CPU family.In the current state, there are 2.9mA operating supplies available.
CY7C64345-32LQXCT Features32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY7C64345-32LQXCT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C64345-32LQXCT Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | enCoRe™ V |
| Published | 2004 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | 3A991.A.3 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB Microcontroller |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 3V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7C64345 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Interface | I2C, SPI, USB |
| Operating Supply Current | 2.9mA |
| Number of I/O | 25 |
| Speed | 24 MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | M8C |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Supply Current-Max | 3.1mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Rate | 12 Mbps |
| ROM (words) | 16384 |
| CPU Family | M8C |
| Controller Series | CY7C643xx |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |