CY7C65100-SC OverviewWith its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for USB Hub/Microcontroller.For the purpose of saving space, it is available in the 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package.A Surface Mount mounting method is used.This item can be found in package Tube.M8 core processor is present on the device.Working at 0°C~70°C temperature is recommended.The type of memory in which this program is stored is OTP (8kB).Due to the 4V~5.5V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.4 I/Os can be found on it.To find equivalent components, use its CY7C65100 base part number.DUAL is the position of its terminals on the board.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the series of USB Hub.A 28 termination is contained within it.This is due to the fact that the supply voltage is 5V, resulting in high efficiency.As far as data storage is concerned, OTP is used as the memory type.BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS is the uPs/uCs/Peripheral IC chip in this gadget.The structure is constructed from 28 pins.During the mounting process, the device is mounted based on the Surface Mount method.A total of 28 pins are attached to it.The maximum supply current is set at 50mA.There is a source of power of 5V that powers this device.At a frequency of 6MHz, it exhibits excellent efficiency.
CY7C65100-SC Features28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY7C65100-SC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C65100-SC Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Applications | USB Hub/Microcontroller |
| Voltage - Supply | 4V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Frequency | 6MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7C65100 |
| Pin Count | 28 |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | USB |
| Number of I/O | 4 |
| RAM Size | 256 x 8 |
| Memory Type | OTP |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | M8 |
| Program Memory Type | OTP (8kB) |
| Supply Current-Max | 50mA |
| Access Time | 6 μs |
| Data Transfer Rate-Max | 12.03 MBps |
| Controller Series | USB Hub |
| Length | 17.907mm |
| Height Seated (Max) | 2.667mm |
| Width | 7.5057mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |