CY7C65221-24LTXIT OverviewThere is a copy of it in the 24-UFQFN Exposed Pad package. It is easy to carry thanks to its Tape & Reel (TR)-shaped packaging. A temperature of -40°C~85°C should be maintained for reliable operation. The 1.71V~5.5VV power source is all you need to use it. It is currently possible to obtain 20mA.
CY7C65221-24LTXIT FeaturesCY7C65221-24LTXIT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C65221-24LTXIT Controllers Interface ICs applications.
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Package / Case | 24-UFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Function | Controller |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Current - Supply | 20mA |
| Protocol | USB |
| Standards | USB 2.0 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |