CY7C67300-100AXE OverviewWith its outstanding performance, it makes a fantastic choice for USB Host/Peripheral Controller.As a result, it is available in the 100-LQFP package.Surface Mount is the way to mount it.Application Specific Microcontroller is available in the Tray package.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a CY16 core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C~125°C.Memory type ROM (8kB) is used for program memory.Using the 3V~3.6V supply voltage allows for high efficiency.32 I/Os are present on the device.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY7C673xx series.In the EZ-Host™ series, this electrical component is found.
CY7C67300-100AXE Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
CY7C67300-100AXE ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY7C67300-100AXE Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-Host™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | USB Host/Peripheral Controller |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Interface | SPI Serial, USB, HPI |
| Number of I/O | 32 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Processor | CY16 |
| Program Memory Type | ROM (8kB) |
| Controller Series | CY7C673xx |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |