CY7C68013A-56PVXI OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for USB Microcontroller.For space savings, it is available in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tube contains it.Devices with 8051 core processors are available.During work, the temperature should remain at -40°C~85°C.The type of memory it uses is ROMless.Because the supply voltage is 3V~3.6V, high efficiency can be achieved.The device has 24 I/Os.Based on the CY7C68013 base part number, it can be compared with other components.At DUAL, its terminals are located.The controller belongs to the series CY7C680xx.Currently, it consists of 56 terminations.EZ-USB FX2LP™ is the series number of this electrical component.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 3.3V supply voltage.Data storage uses EPROM, ROMless as its memory type.BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS is this gadget's uPs/uC/peripheral IC.For its construction, 56 pins are used.In total, it has 56 pins.Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 16kB.There is a maximum current supply of 85mA.Working at a frequency of 48MHz results in excellent efficiency.Using 3.3V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use.3 timer/counters are present.Currently, there are 1 channels available.
CY7C68013A-56PVXI Features56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY7C68013A-56PVXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C68013A-56PVXI Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | EZ-USB FX2LP™ |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | USB Microcontroller |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7C68013 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2C, USB, USART |
| Memory Size | 16kB |
| Number of I/O | 24 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Memory Type | EPROM, ROMless |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | 8051 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Supply Current-Max | 85mA |
| Bit Size | 8 |
| Access Time | 48 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 0 |
| ROM Programmability | EEPROM |
| Bus Compatibility | I2C; UART; USB |
| Data Transfer Rate-Max | 60 MBps |
| Controller Series | CY7C680xx |
| Height | 2.39mm |
| Length | 18.54mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |