CY7C68015A-56LFXC OverviewIn terms of performance, it is an excellent choice for USB Microcontroller.There is an option to purchase it in the 1210 (3225 Metric) package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.A core processor of 8051 is present in the device.Work should be done at -55°C ~ 155°C.There is ROMless program memory in it.The 3V ~ 3.6V supply voltage enables high efficiency.A total of 26 I/Os are present.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY7C680xx.A 2 termination is present.There are a number of electrical components in the SG73P-RT series, including this one.
CY7C68015A-56LFXC Features1210 (3225 Metric) package
Mounting type of Surface Mount
CY7C68015A-56LFXC ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY7C68015A-56LFXC Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 1210 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | SG73P2 |
| Mfr | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.028 (0.70mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Series | SG73P-RT |
| Size / Dimension | 0.126 L x 0.102 W (3.20mm x 2.60mm) |
| Tolerance | ±1% |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Resistance | 28.7 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Applications | USB Microcontroller |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Failure Rate | - |
| Interface | I²C, USB, USART |
| Number of I/O | 26 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Processor | 8051 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Controller Series | CY7C680xx |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | EZ-USB FX2LP™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N56 |
| Interface | I2C, USB, USART |
| Speed | 48 MHz |
| Clock Frequency | 24MHz |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| ROM Programmability | EEPROM |
| Length | 8mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |