CY7C68015A-56PVXC OverviewIn terms of performance, it is an excellent choice for USB Microcontroller.There is an option to purchase it in the 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.There is a Tube package available for it.A core processor of 8051 is present in the device.Work should be done at 0°C~70°C.There is ROMless program memory in it.The 3V~3.6V supply voltage enables high efficiency.A total of 26 I/Os are present.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY7C680xx.There are a number of electrical components in the EZ-USB FX2LP™ series, including this one.
CY7C68015A-56PVXC Features56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY7C68015A-56PVXC ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY7C68015A-56PVXC Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | EZ-USB FX2LP™ |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | USB Microcontroller |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Interface | I2C, USB, USART |
| Number of I/O | 26 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Processor | 8051 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Controller Series | CY7C680xx |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |