CY7C68016A-56LTXC OverviewWith its outstanding performance, it makes a fantastic choice for USB Microcontroller.As a result, it is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is the way to mount it.Application Specific Microcontroller is available in the Tray package.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a 8051 core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at 0°C~70°C.Memory type ROMless is used for program memory.Using the 3V~3.6V supply voltage allows for high efficiency.26 I/Os are present on the device.In order to find similar components, it has a base part number of CY7C68016.QUAD is the location of its terminals.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY7C680xx series.56 terminations are present in it.In the EZ-USB FX2LP™ series, this electrical component is found.Using the 3.3V supply voltage allows for high efficiency.The gadget has BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS as its uPs/uCs/peripheral IC.There are 56 pins used in the construction of this device.On it, there are 56 pins.Supply current cannot exceed 85mA.Microcontroller performs extremely well at a frequency of 48MHz.In order to fully utilize its adaptability, designers can utilize the supply voltage of 3.3V in their designs.3 counters/timers are currently active.
CY7C68016A-56LTXC Features56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY7C68016A-56LTXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C68016A-56LTXC Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 191.387631mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-USB FX2LP™ |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| Applications | USB Microcontroller |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7C68016 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, USB, USART |
| Number of I/O | 26 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | 8051 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Supply Current-Max | 85mA |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 0 |
| Number of Transceivers | 1 |
| ESD Protection | Yes |
| ROM Programmability | EEPROM |
| Bus Compatibility | I2C; UART; USB |
| Data Transfer Rate-Max | 60 MBps |
| Controller Series | CY7C680xx |
| Height | 950μm |
| Length | 8.1mm |
| Width | 8.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |