CY7C68320C-56PVXC OverviewThere is a package called 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) that contains it, and you can find it there. It is very easy to carry because of the Tube-shaped packaging. Regulating the temperature to 0°C~70°C is crucial to ensuring reliable operation. With a 3V~3.6VV power source, you should be able to use it. A CY7C68320 number belongs to the family of numbers. It is operated by 56 pins. There is a setting on the gadget that sets the supply current to 50mA. In order to maximi3.3Ve efficiency, the supply voltage should be set to 3.3V. There is currently a supply of 50mA in the market. It is an electrical component that belongs to the EZ-USB AT2LP™ series and is made of copper. Maximum operating temperature 70°C°C ensures stable operation. A minimum working temperature of 0°C degrees Celsius is required for the system to operate reliably.
CY7C68320C-56PVXC FeaturesCY7C68320C-56PVXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C68320C-56PVXC Controllers Interface ICs applications.
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
Multi-Function Monitors
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 56 |
| Supplier Device Package | 56-SSOP |
| Weight | 694.790113mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | EZ-USB AT2LP™ |
| Published | 2009 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | CY7C68320 |
| Function | Bridge, USB to ATA |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | ATA |
| Operating Supply Current | 50mA |
| Current - Supply | 50mA |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Protocol | USB |
| Standards | USB 2.0 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |