CY8C20055-24SXI OverviewApplication Specific Microcontroller is a fantastic choice for Capacitive Sensing because of its outstanding performance.Application Specific Microcontroller is available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Tube.The device runs in M8C core processor.The temperature should be kept at -40°C~85°C while working.Its type of program memory is FLASH (32kB).High efficiency is possible due to the 1.71V~5.5V supply voltage.Application Specific Microcontroller has a number of 12I/Os.Application Specific Microcontroller has a base part number of CY8C20055 that can be used to find other components that are comparable.The device belongs to CY8C20xx6A controller series.For data storage, FLASH is used as its memory type.The devices have a memory size of 8kB that can be used to store programs and data.Its core architecture is M8C.Microcontroller is suggested that the operating temperature be less than 85°C.Microcontroller is recommended that the working temperature be greater than -40°C.12 is the number of programmable I/O.
CY8C20055-24SXI Features16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of -40°C
CY8C20055-24SXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8C20055-24SXI Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Factory Lead Time | 17 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2015 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Base Part Number | CY8C20055 |
| Interface | I2C, SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Memory Size | 8kB |
| Number of I/O | 12 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Data Bus Width | 8b |
| Core Architecture | M8C |
| Number of Programmable I/O | 12 |
| Controller Series | CY8C20xx6A |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |