CY8C20236A-24LKXIT OverviewIn terms of performance, it is an excellent choice for Capacitive Sensing.There is an option to purchase it in the 16-UFQFN package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.There is a Tape & Reel (TR) package available for it.A core processor of M8C is present in the device.Work should be done at -40°C~85°C.There is FLASH (8kB) program memory in it.The 1.71V~5.5V supply voltage enables high efficiency.A total of 13 I/Os are present.Other components that are comparable to it have the base part number CY8C20236.At QUAD, it has its terminals.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY8C20xx6A.A 16 termination is present.There are a number of electrical components in the CapSense® Controllers series, including this one.Because the supply voltage is 3V, high efficiency can be achieved.The type of memory used for data storage is FLASH.Application Specific Microcontroller is constructed wApplication Specific Microcontrollerh 16 pins.16 pins are on it in total.Memory size for the devices is 8kB, which can be used to store programs and data.A maximum supply current of 4mA is set.Powered by a 1.8/5V source.This device achieves excellent efficiency at frequencies of 24MHz.When 3V is employed, designers can fully utilize its adaptability and supply voltage.A total of 3 timers/counters are present.M8C CPUs are included in this part.There are a total of 13 programmable I/Os available.
CY8C20236A-24LKXIT Features16-UFQFN package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20236A-24LKXIT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8C20236A-24LKXIT Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-UFQFN |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CapSense® Controllers |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 24MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY8C20236 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3V |
| Power Supplies | 1.8/5V |
| Interface | I2C, SPI |
| Memory Size | 8kB |
| Number of I/O | 13 |
| Speed | 25.2 MHz |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (8kB) |
| Supply Current-Max | 4mA |
| Bit Size | 8 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 8192 |
| CPU Family | M8C |
| Boundary Scan | NO |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| RAM (words) | 1000 |
| Bus Compatibility | USB |
| Controller Series | CY8C20xx6A |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |