CY8C20346-24LQXIT OverviewBecause of its outstanding performance, it is the perfect choice for Capacitive Sensing.Due to the benefits of saving space, it is available in the 24-UFQFN Exposed Pad package.The way of mounting it is Surface Mount.The device has a single core processor.Maintain a temperature of -40°C ~ 85°C while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH (16kB).As a result of the 1.71V ~ 5.5V supply voltage, high efficiency is possible.There are 20 I/Os on the board.This device is part of the controller series CY8C20xx6.The CapSense® Controllers series contains this electrical component.
CY8C20346-24LQXIT Features24-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20346-24LQXIT ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8C20346-24LQXIT Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-UFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | CY8C20346 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | CapSense® Controllers |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Interface | I²C, SPI |
| Number of I/O | 20 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Controller Series | CY8C20xx6 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | CY8C20346 |
| Pin Count | 24 |
| Power Supplies | 1.8/5.5V |
| Interface | I2C, SPI |
| Memory Type | FLASH |
| Clock Frequency | 25.2MHz |
| Supply Current-Max | 4mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Bus Width | 8b |
| ROM (words) | 16384 |
| CPU Family | M8C |
| Boundary Scan | NO |
| Bus Compatibility | USB |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |