CY8C20446H-24LQXI OverviewConsidering its outstanding performance, Capacitive Sensing is an excellent choice.Due to its space-saving qualities, it is available in the 32-UFQFN Exposed Pad package.Mounted using Surface Mount.You can find it in the package of Tray.With a processor of M8C cores, the device is powered.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.FLASH (16kB) is the type of program memory used by it.By using a 1.71V~5.5V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 28 I/Os are available on this device.To find comparable components, use the CY8C20446 base part number.This device has terminals at QUAD.Application Specific Microcontroller is a member of the CY8C20xx6 controller series.In this case, there are 32 terminations.Part of the CapSense® Controllers series, this electrical component is used in a variety of applications.By using a 3V voltage supply, high efficiency is possible.Storage of data is performed using memory type FLASH.A number of 32 pins are used to construct it.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 32 pins in total.In order to store data and programs, the devices have a memory size of 16kB.In the device, there is a clock running at 25.2MHz.
CY8C20446H-24LQXI Features32-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20446H-24LQXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8C20446H-24LQXI Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | CapSense® Controllers |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Capacitive Sensing |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY8C20446 |
| Pin Count | 32 |
| Interface | I2C, SPI |
| Memory Size | 16kB |
| Number of I/O | 28 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | M8C |
| Clock Frequency | 25.2MHz |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Data Bus Width | 8b |
| Boundary Scan | NO |
| RAM (words) | 2000 |
| Bus Compatibility | USB |
| Controller Series | CY8C20xx6 |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.55mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |