CY8C20566A-24PVXIT OverviewIn terms of performance, it is an excellent choice for Capacitive Sensing.There is an option to purchase it in the 4-SMD, No Lead package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.A core processor of M8C is present in the device.Work should be done at 0°C ~ 70°C.There is FLASH (32kB) program memory in it.The 1.71V ~ 5.5V supply voltage enables high efficiency.A total of 36 I/Os are present.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY8C20xx6A.There are a number of electrical components in the SXT324 series, including this one.This device achieves excellent efficiency at frequencies of 18.432 MHz.
CY8C20566A-24PVXIT Features4-SMD, No Lead package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20566A-24PVXIT ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8C20566A-24PVXIT Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Package | Bulk |
| Mfr | Suntsu Electronics, Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.031 (0.80mm) |
| Base Product Number | CY8C20566 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | SXT324 |
| Size / Dimension | 0.126 L x 0.098 W (3.20mm x 2.50mm) |
| Type | MHz Crystal |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Frequency | 18.432 MHz |
| Frequency Stability | ±50ppm |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70 Ohms |
| Interface | I²C, SPI |
| Number of I/O | 36 |
| Load Capacitance | 14pF |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Operating Mode | Fundamental |
| Core Processor | M8C |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Controller Series | CY8C20xx6A |
| Ratings | - |