CY8C20647S-24LQXIT OverviewWith its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for Capacitive Sensing.For the purpose of saving space, it is available in the 48-UFQFN Exposed Pad package.A Surface Mount mounting method is used.M8C core processor is present on the device.Working at -40°C ~ 85°C temperature is recommended.The type of memory in which this program is stored is FLASH (16kB).Due to the 1.71V ~ 5.5V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.33 I/Os can be found on it.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the series of CY8C20xx7/S.The electrical component is part of the series CapSense® Controllers.
CY8C20647S-24LQXIT Features48-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20647S-24LQXIT ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8C20647S-24LQXIT Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-UFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-QFN (6x6) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | CapSense® Controllers |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Interface | I²C, SPI |
| Number of I/O | 33 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Controller Series | CY8C20xx7/S |