CY8C20666-24LTXI OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for Capacitive Sensing.For space savings, it is available in the 48-VFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.Devices with M8C core processors are available.During work, the temperature should remain at -40°C ~ 85°C.The type of memory it uses is FLASH (32kB).Because the supply voltage is 1.71V ~ 5.5V, high efficiency can be achieved.The device has 36 I/Os.The controller belongs to the series CY8C20xx6.CapSense® Controllers is the series number of this electrical component.
CY8C20666-24LTXI Features48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20666-24LTXI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8C20666-24LTXI Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-QFN (7x7) |
| Material | Aluminum |
| Manufacturer Part Number | EL-B824-40-R |
| Manufacturer | Grove Gear |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8C20666 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | CapSense® Controllers |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Interface | I²C, SPI, USB |
| Number of I/O | 36 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Input Type | Solid Shaft |
| Controller Series | CY8C20xx6 |