CY8C6336LQI-BLF02 OverviewApplication Specific Microcontroller is available in the 68-VFQFN Exposed Pad package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Tray.The device runs in ARM® Cortex®-M4F core processor.The temperature should be kept at -40°C ~ 85°C (TA) while working.Its type of program memory is FLASH.Application Specific Microcontroller has a number of 36I/Os.This electrical component is part of the PSoC® 6 BLE series.Microcontroller works wMicrocontrollerh an oscillator type External, Internal.
CY8C6336LQI-BLF02 Features68-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8C6336LQI-BLF02 ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CY8C6336LQI-BLF02 Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 68-QFN (8x8) |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Data Converters | A/D 16x10b SAR, 16x12b Sigma-Delta; D/A 2x7b, 1x8/12b |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tray |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | PSoC® 6 BLE |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Number of I/O | 36 |
| Speed | 150MHz |
| RAM Size | 128K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.7V ~ 3.6V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 512KB (512K x 8) |
| Connectivity | FIFO, I²C, IrDA, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART |
| EEPROM Size | - |