CY8CLED01D01-56LTXQ OverviewIn terms of performance, it is an excellent choice for Intelligent LED Driver.There is an option to purchase it in the 56-VFQFN Exposed Pad package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.There is a Tray package available for it.A core processor of M8C is present in the device.Work should be done at -40°C~105°C.There is FLASH (16KB) program memory in it.The 4.75V~5.25V supply voltage enables high efficiency.A total of 14 I/Os are present.At QUAD, it has its terminals.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY8CLED.A 56 termination is present.There are a number of electrical components in the PowerPSoC® CY8CLED series, including this one.Because the supply voltage is 5V, high efficiency can be achieved.The type of memory used for data storage is FLASH.Application Specific Microcontroller is constructed wApplication Specific Microcontrollerh 56 pins.Based on the Surface Mount method, it is mounted.56 pins are on it in total.Memory size for the devices is 16kB, which can be used to store programs and data.Powered by a 57/32V source.49.92MHz is the maximum frequency at which the device operates.
CY8CLED01D01-56LTXQ Features56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CLED01D01-56LTXQ ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8CLED01D01-56LTXQ Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| Series | PowerPSoC® CY8CLED |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Intelligent LED Driver |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 56 |
| Power Supplies | 57/32V |
| Interface | DALI, DMX512, I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Memory Size | 16kB |
| Number of I/O | 14 |
| Nominal Supply Current | 25mA |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16KB) |
| Data Bus Width | 8b |
| Max Frequency | 49.92MHz |
| High Level Output Current | 10mA |
| Low Level Output Current | 25mA |
| fmax-Min | 8 MHz |
| Number of Segments | 1 |
| Multiplexed Display Capability | NO |
| Data Input Mode | SERIAL |
| Controller Series | CY8CLED |
| Length | 8mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |