CY8CLED04-68LFXI OverviewBecause of its outstanding performance, it is the perfect choice for HB LED Controller.Due to the benefits of saving space, it is available in the 68-VFQFN Exposed Pad package.The way of mounting it is Surface Mount.Tray is the package that contains it.The device has a single core processor.Maintain a temperature of -40°C~85°C while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH (16KB).As a result of the 3V~5.25V supply voltage, high efficiency is possible.There are 56 I/Os on the board.The terminals are positioned at (0).This device is part of the controller series CY8CLED.This circuit consists of 68 terminations.The EZ-Color™ CY8CLED series contains this electrical component.The 3.3V supply voltage enables high efficiency.There are 68 pins on it.Moreover, it also has the property of IT CAN ALSO OPERATES WITH 5 VOLTS.
CY8CLED04-68LFXI Features68-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CLED04-68LFXI ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY8CLED04-68LFXI Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-Color™ CY8CLED |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 68 |
| Applications | HB LED Controller |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATES WITH 5 VOLTS |
| Voltage - Supply | 3V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 68 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N68 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 56 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16KB) |
| fmax-Min | 12.96 MHz |
| Number of Segments | 4 |
| Multiplexed Display Capability | NO |
| Data Input Mode | SERIAL |
| Controller Series | CY8CLED |
| Length | 8mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 68-QFN (8x8) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8CLED04 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.25V |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART, USB |