CY8CLED04D01-56LTXI OverviewWith its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for Intelligent LED Driver.For the purpose of saving space, it is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package.A Surface Mount mounting method is used.This item can be found in package Tray.M8C core processor is present on the device.Working at -40°C~85°C temperature is recommended.The type of memory in which this program is stored is FLASH (16KB).Due to the 4.75V~5.25V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.14 I/Os can be found on it.To find equivalent components, use its CY8CLED04 base part number.QUAD is the position of its terminals on the board.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the series of CY8CLED.A 56 termination is contained within it.The electrical component is part of the series PowerPSoC® CY8CLED.This is due to the fact that the supply voltage is 5V, resulting in high efficiency.As far as data storage is concerned, FLASH is used as the memory type.The structure is constructed from 56 pins.During the mounting process, the device is mounted based on the Surface Mount method.A total of 56 pins are attached to it.In the device, there is a memory capacity of 16kB which may be used to store programs and data.There is a source of power of 57/32V that powers this device.At a frequency of 24MHz, it exhibits excellent efficiency.A designer is able to make full use of the adaptability and supply voltage of 5V by using it.Right now, there are 16mA operating supplies available for use.Using a Internal oscillator type, it works well.
CY8CLED04D01-56LTXI Features56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CLED04D01-56LTXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8CLED04D01-56LTXI Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 191.387631mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | PowerPSoC® CY8CLED |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Intelligent LED Driver |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 24MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY8CLED04 |
| Pin Count | 56 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 57/32V |
| Interface | DALI, DMX512, I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Memory Size | 16kB |
| Operating Supply Current | 16mA |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 14 |
| Nominal Supply Current | 25mA |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | M8C |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH (16KB) |
| Data Bus Width | 8b |
| High Level Output Current | 10mA |
| Low Level Output Current | 25mA |
| fmax-Min | 8 MHz |
| Number of Segments | 4 |
| Multiplexed Display Capability | NO |
| Data Input Mode | SERIAL |
| Controller Series | CY8CLED |
| Height | 1mm |
| Length | 8mm |
| Width | 8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |