CY8CLED04D02-56LTXI OverviewConsidering its outstanding performance, Intelligent LED Driver is an excellent choice.Due to its space-saving qualities, it is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package.Mounted using Surface Mount.With a processor of M8C cores, the device is powered.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C ~ 85°C while working.FLASH (16KB) is the type of program memory used by it.By using a 4.75V ~ 5.25V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 14 I/Os are available on this device.Application Specific Microcontroller is a member of the CY8CLED controller series.Part of the PowerPSoC® CY8CLED series, this electrical component is used in a variety of applications.
CY8CLED04D02-56LTXI Features56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CLED04D02-56LTXI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CLED04D02-56LTXI Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 56-QFN (8x8) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8CLED04 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | PowerPSoC® CY8CLED |
| Applications | Intelligent LED Driver |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Interface | DALI, DMX512, I²C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Number of I/O | 14 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16KB) |
| Controller Series | CY8CLED |