CY8CLED16-48PVXIT OverviewConsidering its outstanding performance, HB LED Controller is an excellent choice.Due to its space-saving qualities, it is available in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package.Mounted using Surface Mount.With a processor of M8C cores, the device is powered.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C ~ 85°C while working.FLASH (32KB) is the type of program memory used by it.By using a 3V ~ 5.25V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 44 I/Os are available on this device.Application Specific Microcontroller is a member of the CY8CLED controller series.Part of the EZ-Color™ CY8CLED series, this electrical component is used in a variety of applications.
CY8CLED16-48PVXIT Features48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY8CLED16-48PVXIT ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CLED16-48PVXIT Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | CY8CLED16 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | EZ-Color™ CY8CLED |
| Applications | HB LED Controller |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.25V |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART |
| Number of I/O | 44 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32KB) |
| Controller Series | CY8CLED |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATES WITH 5 VOLTS |
| Voltage - Supply | 3V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Frequency | 24MHz |
| Base Part Number | CY8CLED16 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART |
| Memory Size | 32kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Nominal Supply Current | 14mA |
| Memory Type | FLASH |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| High Level Output Current | 10mA |
| Low Level Output Current | 25mA |
| fmax-Min | 12.3 MHz |
| Number of Segments | 16 |
| Multiplexed Display Capability | NO |
| Data Input Mode | SERIAL |
| Height Seated (Max) | 2.794mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |