CY8CLED16P01-48LTXI OverviewWith its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Powerline Communication.As a result, it is available in the 48-VFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is the way to mount it.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a M8C core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at -40°C ~ 85°C.Memory type FLASH (32KB) is used for program memory.Using the 4.75V ~ 5.25V supply voltage allows for high efficiency.44 I/Os are present on the device.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the CY8CLED series.In the PowerPSoC® CY8CLED series, this electrical component is found.
CY8CLED16P01-48LTXI Features48-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CLED16P01-48LTXI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CLED16P01-48LTXI Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-QFN (7x7) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8CLED16 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | PowerPSoC® CY8CLED |
| Applications | Powerline Communication |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Interface | I²C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Number of I/O | 44 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32KB) |
| Controller Series | CY8CLED |