CY8CMBR3102-SX1I OverviewPackaging material from Tube is used. Mounting it on a PCB requires Surface Mount. 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)'s low package cost is one of the factors that have made it so popular in the electronic industry. 1.8V~5.5V Supply Voltage is required for the device to operate normally. It is used to input values of Up to 2. As a standard grade, it falls into Type Buttons. You should always keep its operating temperature at -40°C~85°C. CapSense® Express™ SmartSense™ Series offers the best value due to its cost-down performance ratio. Up to 1 channels are used by LED drivers. There is a 140mA setting for the device's supply current. In this case, the component's pin number remains 8.
CY8CMBR3102-SX1I Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Up to 1 LED driver channels
CY8CMBR3102-SX1I ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8CMBR3102-SX1I Capacitive Sensors applications.
Rain I Fog I Ice I Snow Sensor
Material Size Detection
Material Stack Height
Level Sensor for Liquids, including Conductive ones such as Detergent, Soap, and Ink
Collision Avoidance
Rain, Fog, Ice, Snow Sensor
Automotive Door and Kick Sensors
Compact Capacitive Keyboards
Remote Control Trackpads
Appliances
| Factory Lead Time | 13 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | CapSense® Express™ SmartSense™ |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buttons |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V |
| Interface | I2C |
| Operating Supply Current | 140mA |
| Number of Inputs | Up to 2 |
| Proximity Detection | Yes |
| LED Driver Channels | Up to 1 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |