CY8CTMA1036BUI-33 OverviewPackage Reel contains it.Application Specific Microcontroller is a member of the 356P/L series of electrical components.Microcontroller belongs to the subcategory Oscillators.This device works well at 270 MHz frequency when it is operating at a high rate of efficiency.2.5 V offers full adaptability and voltage supply when it is employed by designers.
CY8CTMA1036BUI-33 FeaturesOscillators subcategory
CY8CTMA1036BUI-33 ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CTMA1036BUI-33 Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Duty Cycle - Max | 55 % |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Minimum Operating Temperature | - 20 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1000 |
| Manufacturer | CTS |
| Brand | CTS Electronic Components |
| RoHS | Details |
| Package | Tray |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Series | 356P/L |
| Packaging | Reel |
| Subcategory | Oscillators |
| Current Rating | 45 mA |
| Frequency | 270 MHz |
| Frequency Stability | 25 PPM |
| Termination Style | SMD/SMT |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Product Type | VCXO |
| Output Format | LVDS |
| Product Category | VCXO Oscillators |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |