CY8CTMA768AA-23 OverviewCY8CTMA768AA-23 FeaturesCY8CTMA768AA-23 ApplicationsThere are a lot of Cypress
CY8CTMA768AA-23 Touch Screen Controllers applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Surface Mount | YES |
| Number of Terminals | 100 |
| RoHS | Compliant |
| Package Description | QFP, |
| Package Style | FLATPACK |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Supply Voltage-Min | 1.71 V |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Manufacturer Part Number | CY8CTMA768AA-23 |
| Package Code | QFP |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP |
| Supply Voltage-Max | 5.5 V |
| Risk Rank | 5.63 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Reach Compliance Code | compliant |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Screening Level | AEC-Q100 |