CY8CTMA884AA-13 OverviewDue to its space-saving qualities, it is available in the 0402 (1005 Metric) package.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -55°C ~ 155°C while working.In this case, there are 2 terminations.Part of the RS73-RT series, this electrical component is used in a variety of applications.
CY8CTMA884AA-13 Features0402 (1005 Metric) package
CY8CTMA884AA-13 ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CTMA884AA-13 Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | RS73G1ERT |
| Mfr | KOA Speer Electronics, Inc. |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | 0.016 (0.40mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Series | RS73-RT |
| Size / Dimension | 0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm) |
| Tolerance | ±0.1% |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±50ppm/°C |
| Resistance | 1.37 kOhms |
| Composition | Thick Film |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W |
| Failure Rate | - |
| Features | Automotive AEC-Q200 |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |