CY8CTMG120-56LTXI OverviewBecause of its outstanding performance, it is the perfect choice for Touchscreen Controller.Due to the benefits of saving space, it is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package.The way of mounting it is Surface Mount.The device has a single core processor.Maintain a temperature of -40°C ~ 85°C while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH (16kB).As a result of the 3V ~ 5.25V supply voltage, high efficiency is possible.This device is part of the controller series CY8CT.The TrueTouch™ series contains this electrical component.
CY8CTMG120-56LTXI Features56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CTMG120-56LTXI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CTMG120-56LTXI Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 56-QFN (8x8) |
| Manufacturer | ILME |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8CTMG120 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | TrueTouch™ |
| Applications | Touchscreen Controller |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.25V |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART, USB |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Controller Series | CY8CT |