CY8CTST120-56LFXI OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for Touchscreen Controller.For space savings, it is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.Devices with M8C core processors are available.During work, the temperature should remain at -40°C ~ 85°C.The type of memory it uses is FLASH (16kB).Because the supply voltage is 3V ~ 5.25V, high efficiency can be achieved.The controller belongs to the series CY8CT.TrueTouch™ is the series number of this electrical component.
CY8CTST120-56LFXI Features56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CTST120-56LFXI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CTST120-56LFXI Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 56-QFN (8x8) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8CTST120 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | TrueTouch™ |
| Applications | Touchscreen Controller |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.25V |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART, USB |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Controller Series | CY8CT |