CY8CTST200-24LQXIT OverviewConsidering its outstanding performance, Touchscreen Controller is an excellent choice.Due to its space-saving qualities, it is available in the 24-UFQFN Exposed Pad package.Mounted using Surface Mount.With a processor of M8C cores, the device is powered.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C ~ 85°C while working.FLASH (32kB) is the type of program memory used by it.By using a 1.8V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 20 I/Os are available on this device.Application Specific Microcontroller is a member of the CY8CT controller series.Part of the TrueTouch™ series, this electrical component is used in a variety of applications.
CY8CTST200-24LQXIT Features24-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY8CTST200-24LQXIT ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY8CTST200-24LQXIT Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-UFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 24-QFN (4x4) |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | CY8CTST200 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | TrueTouch™ |
| Applications | Touchscreen Controller |
| Voltage - Supply | 1.8V |
| Interface | I²C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 20 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| Controller Series | CY8CT |