CYAT71658-56LWS41 OverviewThe package is in Tray format.The package containing the 56-VFQFN Exposed Pad component has been dispatched.Due to the I²C, SPI interface, it is possible for the device to perform better in terms of data acquisition performance as a consequence of its I²C, SPI interface.In this part, the Surface Mount-axis is mounted, and the part is ready to be installed.It is better if you redo the circuit if your meter doesn't read 1.71V ~ 1.95V, 3V ~ 5.5V for the supply voltage as this unit is designed in order to accurately read it.I would expect the average operating temperature for this chip to be -40°C ~ 105°C (TA) degrees Celsius.In addition, it provides voltage reference for the - axis.It is necessary for the part to have a current supply in order to function normally.The official website can be accessed by clicking on the following link: Automotive, AEC-Q100, PSOC®6L series/family/product line.A supplier of 56-QFN (8x8) provides the device package.
CYAT71658-56LWS41 FeaturesCYAT71658-56LWS41 ApplicationsThere are a lot of Infineon
CYAT71658-56LWS41 Touch Screen Controllers applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 56-QFN (8x8) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Moisture Sensitive | Yes |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 2600 |
| Manufacturer | Infineon |
| Brand | Infineon Technologies |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.71 V |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, PSOC®6L |
| Packaging | Tray |
| Type | Capacitive Touchscreen Controller |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 1.95V, 3V ~ 5.5V |
| Interface | I²C, SPI |
| Operating Supply Current | 20 mA |
| Resolution (Bits) | 32 b |
| Touchscreen | 2 Wire Capacitive |
| Voltage Reference | - |
| Product | Touch Screen Controllers |
| Product Category | Infineon |