CYAT81689-100AA61Z OverviewIt was sent with the 100-LQFP package.Devices with I²C, SPI interfaces provide better data acquisition performance.A Surface Mount-axis is mounted on the part.The circuit must be re-done if your meter does not read 1.71V ~ 1.95V, 3V ~ 5.5V for the supply voltage as this unit is designed to do.This chip should operate at -40°C ~ 85°C (TA) degrees Celsius on average.It provides a voltage reference for -.Parts requiring 20 mA supply current to function normally require current from the 20 mA supply.The official website for the Automotive, AEC-Q100, PSOC® series/family/product line contains more information.100-TQFP (14x14) supplier provided the device package.
CYAT81689-100AA61Z FeaturesCYAT81689-100AA61Z ApplicationsThere are a lot of Infineon
CYAT81689-100AA61Z Touch Screen Controllers applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tray |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.71 V |
| Interface Type | I2C, SPI |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | Automotive, AEC-Q100, PSOC® |
| Type | Capacitive Touchscreen Controller |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 1.95V, 3V ~ 5.5V |
| Interface | I²C, SPI |
| Operating Supply Current | 20 mA |
| Resolution (Bits) | 32 b |
| Touchscreen | 2 Wire Capacitive |
| Voltage Reference | - |
| Product | Touch Screen Controllers |