CYBL11573-56LQXI OverviewFor space savings, it is available in the QFN-56 package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tray contains it.During work, the temperature should remain at -.The type of memory it uses is Flash.Because the supply voltage is 1.9V ~ 5.5V, high efficiency can be achieved.CYBL1XX7X is the series number of this electrical component.Data and programs can be stored on the devices with a memory size of 256kB Flash, 32kB SRAM.Working at a frequency of 2.4GHz results in excellent efficiency.Using 1.8 V to 5.5 V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use.
CYBL11573-56LQXI FeaturesQFN-56 package
Mounting type of Surface Mount
CYBL11573-56LQXI ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CYBL11573-56LQXI Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Package / Case | QFN-56 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 56-QFN (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Interface Type | I2C/SPI/UART, I2S |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Number of I/Os | 36 I/O |
| Tradename | PRoC |
| Interfaces | I2S/SPI/UART |
| Package | Tray |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Tray |
| Series | CYBL1XX7X |
| Operating Temperature | - |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 1.9V ~ 5.5V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V to 5.5 V |
| Memory Size | 256kB Flash, 32kB SRAM |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 256 kB |
| Output Power | - 18 dBm to + 3 dBm |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Protocol | Bluetooth v4.2 |
| Power - Output | 3dBm |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Sensitivity | -92dBm |
| Data Rate (Max) | - |
| Number of ADC Channels | 24 Channel |
| Serial Interfaces | I²C, I²S, SPI, UART |
| Current - Receiving | - |
| Current - Transmitting | - |
| Number of Timers | 4 x 16 bit |
| Modulation | - |
| GPIO | 36 |
| Device Core | ARM Cortex M0 |