CYPD4225-40LQXI OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for USB Type C.For space savings, it is available in the 40-UFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tray contains it.Devices with ARM® Cortex®-M0 core processors are available.During work, the temperature should remain at -40°C~85°C TA.The type of memory it uses is FLASH (128kB).Because the supply voltage is 2.7V~5.5V, high efficiency can be achieved.The device has 30 I/Os.At QUAD, its terminals are located.Currently, it consists of 40 terminations.EZ-PD™ CCG4 is the series number of this electrical component.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 3.3V supply voltage.MICROPROCESSOR CIRCUIT is this gadget's uPs/uC/peripheral IC.
CYPD4225-40LQXI Features40-UFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CYPD4225-40LQXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYPD4225-40LQXI Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-UFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-PD™ CCG4 |
| Published | 2017 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 40 |
| Applications | USB Type C |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N40 |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 30 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | FLASH (128kB) |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.6mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |