CYPD5235-96BZXI OverviewBecause of its outstanding performance, it is the perfect choice for USB Type C.Due to the benefits of saving space, it is available in the 96-VFBGA package.The way of mounting it is Surface Mount.Tray is the package that contains it.The device has a single core processor.Maintain a temperature of -40°C~85°C TA while working.Application Specific Microcontroller has a type of program memory of FLASH (128kB).As a result of the 2.75V~5.5V supply voltage, high efficiency is possible.There are 28 I/Os on the board.The EZ-PD™ CCG5 series contains this electrical component.In this gadget, MICROPROCESSOR CIRCUIT is the device's uPs/uCs/Peripheral IC.
CYPD5235-96BZXI Features96-VFBGA package
Mounting type of Surface Mount
CYPD5235-96BZXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYPD5235-96BZXI Microcontroller applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Factory Lead Time | 11 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 96-VFBGA |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-PD™ CCG5 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | USB Type C |
| Voltage - Supply | 2.75V~5.5V |
| Interface | I2C, SPI, UART/USART, USB |
| Number of I/O | 28 |
| RAM Size | 12K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | FLASH (128kB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |