CYPD5236-40LQXI OverviewThe way of Chassis Mount is used to mount it.The J600 series includes this electrical component.
CYPD5236-40LQXI FeaturesMounting type of Chassis Mount
CYPD5236-40LQXI ApplicationsThere are a lot of Infineon
CYPD5236-40LQXI Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Contact Material | -- |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Lead Free Status / RoHS Status | -- |
| For Use With/Related Products | Class J |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CYPD5236 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Series | J600 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Orientation | -- |
| Current Rating | 60A |
| Contact Finish | -- |
| Termination Style | Box Lug |
| Voltage | 600V |
| Number of Circuits | 2 |
| Fuse Type | Cartridge |
| Fuse Size | 0.81 Dia x 2.25 L (20.6mm x 57.2mm) |
| Fuseholder Type | Block |