CYT2B65BADQ0AZSGST OverviewPresented in a Reel package.This item was shipped with package 100-LQFP.In Surface Mount, the part is mounted.For this chip, the average operating temperature should be -40°C ~ 105°C (TA).Like other high-quality Data Converter ICss, this one is capable of acquiring data at a very high rate.Check out the official website: Traveo™ II series/family/product line for more information.100-LQFP (14x14) supplier provides device package.
CYT2B65BADQ0AZSGST FeaturesCYT2B65BADQ0AZSGST ApplicationsThere are a lot of Infineon
CYT2B65BADQ0AZSGST Touch Screen Controllers applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Data Converters | A/D 32x12b SAR |
| Product Status | Active |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 500 |
| Manufacturer | Infineon |
| Brand | Infineon Technologies |
| RoHS | Details |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Series | Traveo™ II |
| Packaging | Reel |
| Subcategory | Data Converter ICs |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Number of I/O | 78 |
| Speed | 80MHz |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M4F |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, TRNG, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 32-Bit Dual-Core |
| Program Memory Size | 576KB (576K x 8) |
| Connectivity | CANbus, FIFO, I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART |
| Product Type | Touch Screen Controllers |
| EEPROM Size | 64K x 8 |
| Product Category | Touch Screen Controllers |